دوشنبه , خرداد ۲۹ ۱۴۰۲
صفحه اصلی / کسب و کار / بازاریابی اینترنتی و تاثیر آن در رشد کسب و کار

بازاریابی اینترنتی و تاثیر آن در رشد کسب و کار

روش های بازاریابی اینترنتی

بازاریابی اینترنتی یا دیجیتال مارکتینگ به معرفی و تبلیغات خدمات، محصولات، برندسازی، تبدیل بازدید کننده به مشتری در بستر اینترنت اطلاق می شود که این حوزه بازاریابی در رشد کسب و کار بسیار حائز اهمیت است. برای توسعه کسب و کار خود نباید به یکی از روش های بازاریابی اینترنتی اکتفا کنید. بلکه باید از روش های مختلفی برای بازاریابی اینترنتی بهره بگیرید که بسیاری از روش ها به هم مرتبط هستند. در این مقاله قصد داریم مهمترین روش های بازاریابی اینترنتی و اهمیت آن ها در رشد کسب و کار را شرح دهیم. پس پیشنهاد می کنم تا آخر با ما همراه باشید.

بازاریابی اینترنتی

۱-بازاریابی اینترنتی به وسیله محتوا

بازاریابی محتوا یکی از مهمترین روش های بازاریابی اینترنتی است و به روشی اطلاق می شود که در آن با تولید محتوای آموشی جذاب بتوانید مخاطبان را به سایت خود هدایت کنید. به روش های مختلف میتوان این کار را انجام داد. مثلا می توانید در انجمن های گفت و گو در حوزه تخصصی خودتان عضو شوید و به تحلیل و بررسی سوالات مطرح شده پیرامون موضوعات مختلف پرداخته و سوالاتی که پیرامون یک مطلب از سوی مخاطبان مطرح شده را بررسی کنید و مقاله ای پیرامون موضوع مورد نظر در سایت خود درج کرده و لینک مقاله را در پایین سوالات مربوطه قرار دهید و با این عنوان که می توانید جواب سوال خود را در مقاله زیر پیدا کنید مخاطبان را به سایت خود هدایت کنید. همچنین با تحلیل سوالات، میتوانید موضوعات پرطرفدار را شناسایی کرده و از آن برای انتخاب موضوع مقاله خود استفاده کنید.

بازاریابی اینترنتی هدفمند با انتشار مقاله کاربرپسند و بهینه برای گوگل

برای مقاله خود باید عنوان مناسب انتخاب کنید و آن را برای گوگل بهینه کنید. برای این منظور می توانید از افزونه Yoast SEO استفاده کنید. در تولید یک مقاله باید به مواردی از قبیل: مناسب بودن تعداد کلمات مقاله، استفاده از تصاویر بهینه، انتخاب کلید واژه مناسب و استفاده از آن به تعداد لازم در متن مقاله، قرار دادن متای توضیحات، لینک دهی به یک آدرس مطرح مرتبط با موضوع مقاله در متن و غیره توجه کنید تا مقاله شما برای موتورهای جستجو بهینه شود.

همچنین می توانید نسخه Pdf مقاله خود را نیز در انتهای مقاله قرار دهید. مزیتی که این امر دارد این است که مخاطبی که به سایت شما مراجعه می کند، ممکن است به هر دلیلی فرصت نکند مقاله شما را تا انتها مطالعه کند و اگر نسخه Pdf مقاله را داشته باشد می تواند در فرصت مناسب آن را مطالعه کند و برای مشاهده موارد بیشتر دوباره به سایت شما مراجعه کند.

تنوع تولید محتوای آموزشی اقدامی کارآمد در بازاریابی اینترنتی

محتواهای آموزشی رایگان خود را در فرمت های مختلف از جمله کتاب الکترونیکی، فایل صوتی و تصوریری قرار دهید و آن را در شبکه های اجتماعی خود از قبیل تلگرام، اینستاگرام و غیره به اشتراک بگذارید تا به دین وسیله ترافیک سایت تان افزایش پیدا کند. تولید محتوای ارزشمند و هدفمند کلید موفقیت هر کسب و کاری تلقی می شود، چون باعث شناخت بیشتر مخاطبان با کسب و کار شما ، اعتماد سازی آن ها برای خرید محصولات و خدمات یا شرکت در دوره های آموزشی و همچنین مطرح شدن برند شما می شود. باید بر موضوعی که تولید محتوا می کنید تسلط کافی داشته باشید تا مخاطب پی ببرد در حوزه کارتان متخصص هستید. اگر محتوای شما جذاب باشد، مخاطبی که از سایت شما برای دفعه اول بازدید می کند، در صورت دوباره به سایت شما سر خواهد زد.

۲- بازاریابی اینترنتی با شبکه های اجتماعی

بازاریابی شبکه های اجتماعی یکی از فاکتورهای مهم و تاثیر گذار در رشد یک کسب و کار و از موثرترین روش های بازاریابی اینترنتی تلقی می شود. شاید ۱۰ سال پیش، خیلی از افراد به این روش بازاریابی اینترنتی آشنا نبودند، اما با پیدایش گوشی های هوشمند و رونق شبکه های اجتماعی، استقبال افراد از این شبکه ها روز به روز در حال افزایش است. ازین رو در حال حاضر اهمیت شبکه های اجتماعی بر هیچکس پوشیده نیست.

در شبکه های پربازدید و پرمخاطب باید فعالیت گسترده و هدفمند داشته باشید و مطالب و پست های جدید منتشر کنید. تلگرام با بیش از ۴۰ میلیون کاربر و اینستاگرام با بیش از ۲۰ میلیون کاربر پرمخاطب ترین شبکه های اجتماعی در ایران تلقی می شوند که آمار کاربران آن ها روز به روز در حال افزایش است . ازین رو اهمیت فعالیت هدفمند در این شبکه ها بر هیچ کس پوشیده نیست. با تولید مقالات مناسب در تلگرام و ویدئو های ۱دقیقه ای جذاب در اینستاگرام می توانید برای مشتریان خود اعتماد سازی کند و برند خودتان را بیش از پیش مطرح نمایید. توجه داشته باشید که در شبکه های اجتماعی مختلف با برند شخصی خودتان فعالیت کنید تا برند شما بیشتر شناخته شود.

معرفی محصول

پس از اعتماد سازی، می توانید به معرفی محصولات و خدماتتان بپردازید. برای افزایش تعداد اعضا یا دنبال کننده های خود به نکاتی از قبیل قراردادن پست های منظم در شبکه های اجتماعی مختلف و متفاوت بودن محتواها در آن ها و هدایت کاربران سایت به شبکه های اجتماعی شما توجه کنید. همچنین می توانید چکیده مقالات خود را در شبکه های اجتماعی قرار دهید و برای مطالعه کامل مقاله ها اعضا و دنبال کننده های خود را به سایت هدایت کنید. محتوای جذاب در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید که دست به دست بچرخد. به عنوان مثال در حوزه کاری خودتان سوالی را مطرح کنید و به جوایزی را به بهترین پاسخ ها اهدا کنید. استراتژی مشخص برای ارسال محتوا به کار گیرید و ویدئوها و مطالب خود را در زمان هایی ارسال کنید که بیشترین لایک یا بازدید را می خورد .

۳- بازاریابی اینترنتی با ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ یکی از اصولی ترین روش های بازاریابی اینترنتی است که باید با روش های مختلف ایمیل کاربران را دریافت کنیم و در بازه های زمانی مختلف با استفاده از سرویس های ارسال ایمیل از قبیل میلیر لایت و میل چیمپ برای کاربران ایمیل هدفمند ارسال کنیم که برای شروع کار، با استفاده از سرویس از این دو سرویس می توانید ۳۰۰۰ ایمیل رایگان برای مخاطبانتان ارسال کنید. دوستان توجه داشته باشید که منظور از ایمیل مارکتینگ به هیچ وجه خرید یک بانک ایمیل چند هزار تایی و ارسال انبوه به آن ها نیست و نباید انتظار داسته باشید با این روش افراد به سایت شما هدایت شده و فروش قابل توجهی اتفاق بیفتد.

چون به دلیل مشخص نبودن بازار هدف و عدم تمایل و اراده آن ها به ارسال ایمیل از سوی شما، نه تنها این روش بازدهی ندارد، بلکه در صورت اسپم شناخته شدن ایمیل های ارسالی تان (که این امکان بسیار زیاد است) از سوی شرکت ارائه دهنده هاست خود جریمه خواهید شد از طریق عضویت در سایت، دریافت ایمیل از کاربران ارسال کننده کامنت در پایین مقالات و محصولات، دریافت کد تخفیف محصولات و دوره های آموزشی و موارد دیگر ایمیل کاربران را دریافت کنید.

بازاریابی اینترنتی هدفمند از طریق ایجاد صفحات فرود

یکی از رایج ترین و کارآمد ترین روش ها برای دریافت ایمیل مخاطبان، طراحی صفحات فرود (Landing Page) و اهدای یک فایل آموزشی رایگان مثل ایبوک در اعضای دریافت ایمیل کاربر است. بعد از دریافت ایمیل کابران، بلافاصله کار را با تبلیغ محصول یا خدمات خود و فروش آن به کاربران شروع نکنید. بلکه بعد از ارسال ایمیل خوش آمد گویی، در ابتدای کار مطالب جذاب در حوزه تخصصی خود را برای کاربران ارسال کنید یا توضیحاتی را راجع به مقالات خود ارائه دهید و پس از اعتماد سازی و علاقه مند کردن آن ها به تبلیغ محصولات خود بپردازید.
ایمیل هدفمند باید به افرادی که به کسب و کارتان علاقه مند هستند در زمان مناسب ارسال شود.

۴- بازاریابی اینترنتی با بهینه سازی برای موتورهای جستجو

یکی از اساسی ترین روش های بازاریابی اینترنتی سئو سایت است. هدف از مجموعه فرایند هایی که در بحث بهینه سازی سایت انجام میشود این است که در عبارات کلیدی مد نظرتان،  در نتایج اول برای موتورهای جست و جو قرار گیرید. عواملی بسیاری درسئوی  سایت موثر است که از آن جمله می توان به تولید محتوا در سایت بر اساس فاکتور های سئو، قرار دادن ویدئو کوتاه (حداکثر ۱۰ دقیقه) و عکس مناسب در محتواهای متنی، بازاریابی محتوا، سرعت سایت، Responsive (واکنش گرا) بودن قالب، لینک سازی در سایت های معتبر، بک لینک های دریافتی، تعداد صفحات باز شده توسط کاربر و زمان ماندگاری کاربر در سایت، استفاده از عناوین مناسب در صفحات مختلف ، به کارگیری تگ توضیحات و تگ هدینگ مناسب برای هر صفحه ، لینک آدرس هر صفحه ، بهینه سازی تصاویر و غیره اشاره کرد.

در انتخاب عبارات کلیدی که می خواهید سئو کنید باید بررسی های لازم به عمل بیاورید و باید مشخص کنید که کلمه کلیدی مورد نظرتان چقدر جست و جو می شود و رقابت پذیری آن در چه حد است. ابزاری مختلفی برای پیدا کردن کلمات کلیدی هدفمند وجود دارند که از جمله می توان به ابزار Google keyword planner، Google Trends, kw finder اشاره کرد. برای موفقیت در امر سئو در وحله اول باید پشتکار داشته و صبور باشید. همچنین باید در علم خود به روز باشید. چون الگوریتم ها ی گوگل و عوامل موثر بر سئو دائم در حال تغییر است .

جمع بندی

در این مقاله به بررسی مهم ترین روش های بازاریابی اینترنتی و تاثیر هر یک در توسعه و رشد کسب و کار پرداختیم. نکته قابل توجه در این است که بازاریابی اینترنتی تنها مختص کسب و کارهای  اینترنتی و  کسانی که به کسب درآمد از اینترنت می پردازند نیست، بلکه در توسعه کسب و کارهای سنتی نیز بسیار تاثیر گذار و حیاتی است. امیدوارم این مقاله برای شما کاربران عزیز مفید واقع شود. خواهشمند است برای بهبود عملکرد سایت سوالات و نظرات خود را در مورد این مقاله با ما در میان بگذارید.

درباره mreza_dm2004

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق برای سایت کاوش وب محفوظ است.