دوشنبه , آبان ۶ ۱۳۹۸
صفحه اصلی / آموزش / عمومی / پیگیری کارت هوشمند سوخت

پیگیری کارت هوشمند سوخت

همانطور که مستحضر هستید ازین پس همانند سابق سوختگیری در جایگاه صرفا با کارت سوخت مخصوص هر خودرو انجام خواهد شد. در این مقاله قصد داریم به بررسی نحوه پیگیری ثبت نام و دریافت کارت هوشمند سوخت بپردازیم. اگر شما هم برای کارت سوخت مجدد ثبت نام کرده اید و به هر دلیل آن را دریافت نکردید یا با تصور اتصال کارت بانکی به کارت سوخت دریافت آن را لازم نمی دانید، ممکن است با نحوه پیگیری کارت هوشمند سوخت و اطلاع از وضعیت درخواست خود آشنا نباشید پس پیشنهاد می کنم برای اطلاع از وضعیت ثبت نام و پیگیری کارت هوشمند سوخت خود در این مقاله تا آخر با ما همراه باشید.

در اواسط پاییز سال ۹۷، که بحث اجباری شدن سوخت گیری از طریق کارت سوخت مجددا قوت گرفت، موضوع اتصال و تبدیل کارت بانکی به کارت سوخت و عدم نیاز به دریافت مجدد کارت سوخت به میان آمد. اما با توجه به اخبار منتشر شده از سوی شرکت ملی پخش فراورده های نفتی، بحث اتصال کارت بانکی به کارت سوخت به طور کلی منتفی شد و برای تمامی کسانی که ثبت نام انجام دادند، به ترتیب اولویت کارت سوخت صادر خواهد شد. در حال حاضر کارت سوخت برای ساکنین استان های تهران، البرز، آذربایجان شرقی و اصفهان ارسال شده است  و از تاریخ ۲۲ مرداد ۹۸ سوختگیری با کارت سوخت شخصی در این استان ها اجباری شده است. البته همچنان کسانی که کارت سوخت به هر دلیلی هنوز به دستشان نرسیده یا ثبت نام انجام نداده اند می توانند با کارت سوخت جایگاه سوخت گیری نمایید.

روش های پیگیری کارت هوشمند سوخت

 

پیگیری کارت هوشمند سوخت از طریق سامانه خدمات الکترونیک پلیس +۱۰

برای پیگیری کارت هوشمند سوخت خود ابتدا از طریق این لینک  وارد درگاه خدمات الکترونیکی پلیس +۱۰ (سامانه پیگیری وضعیت کارت هوشمند خودرو) شوید و طبق تصویر روی پیگیری کارت سوخت کلیک کنید تا وضعیت درخواست خود را مشاهده کنید.

 

 

سامانه پیگیری کارت هوشمند سوخت

 

در صورت آماده شدن می توانید وضعیت درخواست خود را مشاهده کنید که با ورود به سایت شرکت پست ، شماره مرسوله به صورت خودکار در بخش مربوطه وارد می شود. سپس با زدن دکمه جستجو، همان طور که در مقاله پیگیری مرسولات پستی به آن اشاره شد وضعیت درخواست خود را می توانید مشاهده کنید. همچنین آدرس دفتر پستی که کارت سوخت شما درآنجا موجود است هم در نقشه و هم نوار آبی رنگ قابل مشاهده بوده که با زدن دکمه مشاهده جزئیات کامل مرسوله، می توانید در خصوص ارسال کارت سوخت خود می توانید جزئیات بیشتری را دریافت کنید.

در صورتی که طبق مستندات موجود در بخش جزئیات کامل مرسوله، مشاهده کردید که طی دو بار مراجعه نامه رسان برای تحویل کارت سوخت، در محل مربوطه حضور نداشتید می توانید با در دست داشتن کارت خودرو و کارت شناشایی مالک خودرو نسبت به دریافت کارت خود در دفتر پستی مورد نظر اقدام نمایید.

 

پیگیری وضعیت کارت هوشمند سوخت از طریقه سامانه پیامکی

از طریق سامانه پیامکی از آخرین وضعیت کارت هوشمند خود آگاهی حاصل کنید. برای این منظور عبارت V*VIN را به شماره ۱۱۰۱۲۰۲۰۴۰ پیامک کنید تا از وضعیت کارت سوخت خود مطلع شوید. VIN (شماره شناسایی خودرو یا شماره شاشی) کدی ۱۷ کاراکتره متشکل از حروف انگلیسی و اعداد است که در کارت وسیله نقلیه شما درج شده است.

برای مثال عبارت V*irfc6812v08275040 را به شماره ۱۱۰۱۲۰۲۰۴۰ پیامک بزنید. همچنین برای استعلام وضعیت کارت سوخت موتور سیکلت باید به جای V، حرف M یعنی M*VIN را به این شماره پیامک کنید.

پیگیری کارت هوشمند سوخت از طریق سامانه خدمات دولت همراه

از طریق سامانه خدمات دولت همراه به این آدرس، می توانید از وضعیت ثبت نام کارت هوشمند سوخت خود مطلع شوید. در این صورت پس از ورود به سایت مربوطه، شماره همراه خود و کد امنیتی را وارد کرده و روی دکمه ورود کلیک کنید تا از وضعیت ثبت نام کارت سوخت خود مطلع شوید.

 

پیگیری کارت هوشمند سوخت از طریق سامانه دولت همراه

 

 

پیگیری کارت هوشمند سوخت از طریق اپلیکیشن دولت همراه

از طریق اپلیکیشن دولت همراه نیز می توانید از وضعیت ثبت نام کارت سوخت خود آگاهی یابید. اپلیکیشن را از طریق وب سایت دولت همراه می توانید دانلود کنید.  در این صورت پس از ثبت نام، طبق تصویر زیر شماره همراه خود را وارد نموده و پس از وارد نمودن کد ارسالی پیامک شده به شماره تان، از بخش سامانه هوشمند سوخت، وارد بخش جزئیات شوید، در این صورت همانند تصویر ۳، کد شناسایی وسیله نقلیه (VIN)، کارت بانکی که در هنگام ثبت نام وارد کرده بودید و همچنین وضعیت درخواست خود را مشاهده کنید. البته همان طور که پیش تر ذکر شد، موضوع اتصال کارت بانی به کارت سوخت منتفی بوده و برای تمام درخواست کنندگان، کارت سوخت به نشانی آن ها ارسال خواهد شد.

پیگیری کارت هوشمند سوخت از طریق اپلیکیشن دولت همراه

پیگیری کارت هوشمند سوخت از طریق کد USSD

یکی دیگر از روش های پیگیری وضعیت کارت هوشمند سوخت وارد کردن کد دستوری #۴* در تلفن همراه است. بدین منظور بعد از وارد کردن کد مربوطه مطابق تصویر زیر، گزینه ۲(کارت سوخت) را به سامانه ارسال کنید سپس در صفحه جدید گزینه ۱ (ثبت نام کارت سوخت) را ارسال نمایید در این صورت در صفحه جدید سه گزینه برای شما ظاهر می شود که در ادامه به توضیح آن ها می پردازیم.

پیگیری ثبت نام کارت هوشمند سوخت از طریق کد ussd

 

۱-بررسی و ثبت اطلاعات هویتی

با ارسال عدد ۱ می توانید از وضعیت درخواست کارت خود آگاهی یابید که در صورت تایید هویت، کارت سوخت به آدرس شما ارسال خواهد شد.

 

۲- ثبت خودرو جدید

با ارسال عدد ۲ می توانید برای ثبت وسیله نقلیه جدید اقدام کنید. در این صورت مطابق تصویر زیر، ابتدا نوع وسیله نقلیه را انتخاب کنید، سپس در مرحله بعد از طریق ارسال شماره VIN یا سریال کارت وسیله نقلیه مورد نظر را ثبت کنید.

ثبت نام خودرو جدید

 

۳-بعدی

همان طور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، با ارسال عدد ۳، می توانید لیست خودروهایی که با شماره همراه شما ثبت شده را مشاهده کنید که با ارسال عدد مربوط به VIN هر خودرو ، وضعیت و احراز اطلاعات خودرو برای شما نمایان می شود.

پیگیری کارت هوشمند سوخت

 

جمع بندی و سخن پایانی

همان طور که در ابتدا به آن اشاره شد فعلا سوخت گیری با کارت سوخت مخصوص هر خودرو تنها در ۴ استان تهران، البرز، آذربایجان شرقی و تبریز اجباری شده است. ساکنین مابقی استان ها که کارت سوخت ندارند برای سوخت گیری نگران نباشند، چون ابتدا کارت سوخت برای ساکنین این ۴ استان و در مرحله بعد برای ساکنین بقیه استان ها ارسال خواهد شد و کلیه صاحبین وسیله نقلیه که کارت سوخت ندارند می توانند از طریق کارت سوخت جایگاه اقدام به سوخت گیری نمایند. همچنین بحث اتصال کارت بانکی به کارت سوخت که پیش تر اعلام شده بود به طور کلی منتفی بوده و برای تمام مالکین کارت سوخت صادر و به آدرس شان ارسال خواهد شد.

در این مقاله سعی کردیم انواع روش های پیگیری کارت هوشمند سوخت را به طور تصویری و مرحله به مرحله شرح دهیم. پیشنهاد کاوش وب برای پیگیری، نصب اپلیکیشن دولت همراه است. چون علاوه بر امکان مشاهده وضعیت درخواست خود، می توانید از مابقی امکانات و قابلیت های آن بهره مند شوید. امیدوارم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد و اگر در خصوص پیگیری ثبت نام و  دریافت کارت سوخت مشکل یا سوالی دارید در بخش دیدگاه ها اعلام بفرمایید تا به آن ها پاسخ داده شود.

 

درباره mreza_dm2004

این مطالب را نیز ببینید!

ایجاد حساب کاربری برای ساخت جیمیل

آموزش ساخت جیمیل (gmail) با گوشی و کامپیوتر

  گوگل سرویس ها و خدمات مختلفی را به کاربران ارائه می دهد که استفاده …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق برای سایت کاوش وب محفوظ است.