دوشنبه , آبان ۶ ۱۳۹۸
صفحه اصلی / آموزش / عمومی / ثبت نام کارت ملی هوشمند از طریق سامانه ثبت احوال

ثبت نام کارت ملی هوشمند از طریق سامانه ثبت احوال

چند سالی است که بحث ثبت نام کارت ملی هوشمند و تعویض کارت های ملی سابق به میان آمده است اما دریافت آن در یک سال اخیر بسیار داغ شده است به طوری که کارت ملی قدیمی از درجه اعتبار ساقط شده است. ازین رو اگر تاکنون اقدام به ثبت نام کارت ملی هوشمند نکردید، از طریق سامانه ثبت احوال، کارت ملی هوشمند را باید جایگزین کارت ملی سابق خود کنید. در این مقاله قصد داریم نحوه ثبت نام و پیگیری کارت ملی هوشمند را به شما آموزش دهیم.

به طور کلی افراد بالای ۱۵ سال تمام که دارای شناسنامه عکس دار هستند، می توانند از طریق سامانه ثبت نام و پیگیری کارت ملی هوشمند برای صدور کارت خود اقدام کنند. همچنین اشخاصی که  کارت ملی سابق خود را در سال ۱۳۸۹ و ماقبل آن دریافت کرده و یا آنرا مفقود نموده اند نیز می توانند با استفاده از مراحل ذکر شده در این مقاله نسبت به ثبت نام کارت ملی هوشمند اقدام کنند.

کارت ملی هایی که از سال ۱۳۹۰ به بعد صادر شده و همچنین کارت ملی هایی که هنوز دارای اعتبار است الزامی برای صدور کارت مجدد اقدام کرد. اما به دلیل مزایایی که کارت های هوشمند جدید دارند پیشنهاد می شود کارت ملی سابق خود را با کارت ملی جدید جاگزین کنید که قبل از ذکر مراحل ثبت نام اشاره ای به مزایای کارت های ملی هوشمند در مقایسه با کارت های سابق خواهیم کرد.

امکانات کارت ملی هوشمند

از مزایایی که کارت های هوشمند ملی در مقایسه با کارت های قبلی دارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • به دلیل تراشه حافظه که در این کارت ها موجود است، این امکان وجود دارد که اطلاعات مختلف از جمله اطلاعات کارت های دیگر از قبیل گواهینامه، کارت پایان خدمت، کارت های بانکی و دیگر کارت ها را بتوان در آن جای داد که در آینده با هماهنگی و همکاری سازمان مربوطه می توان از این امکان برای تجمیع همه کارت ها در قالب یک کارت استفاده کرد.
  • به دلیل هوشمند بودن کارت های جدید، ذخیره عکس و اثر انگشت به صورت الکترونیکی انجام می شود. در نتیجه این امر، تصدیق هویت به صورت الکترونیکی انجام شده و امکان هر گونه سوء استفاده و جعل هویت که در کارت های کاغذی قبلی وجود داشت از افراد سلب می شود. در کارت های قبلی تصدیق هویت از طریق مطابقت عکس با چهره فرد صورت می پذیرفت اما در کارت های جدید این کار از طریق تایید اثر انگشت صاحب کارت انجام می شود، به این صورت که اثر انگشت فرد با اثر انگشتی که در کارت ثبت شده به صورت الکترونیکی تطبیق داده می شود و بدین صورت امکان هیچگونه تقلب وجود ندارد.

مراحل ثبت نام کارت ملی هوشمند

مرحله ۱) – پیش ثبت نام از طریق سامانه ثبت احوال

اولین مرحله از مراحل چهارگانه صدور کارت ملی هوشمند است. بدین منظور مرحل زیر را طی کنید.

۱- مراجعه به سامانه صدور کارت ملی هوشمند ثبت احوال و ورود اطلاعات اولیه:

در این مرحله با کلیک روی لینک زیر به سامانه ثبت نام کارت ملی هوشمند ثبت احوال هدایت می شوید. سپس مشخصات اولیه مورد نیاز از قبیل شماره ملی، شماره سریال شناسنامه و همچنین پاسخ سوال امنیتی را وارد و روی دکمه ادامه کلیک کنید. اگر قبلا اقدام به ثبت نام کرده باشید، اطلاعات دقیق ثبت نام از قبیل، مشخصات کامل فردی و مشخصات دفتر تکمیل ثبت نام نمایش داده می شود که بسته به اینکه ثبت نام شما در چه مرحله ای باشد می توانید زمان و مکان تکمیل ثبت نام، مشخصات فردی و همچنین تلفن همراه خود را تغییر دهید.

ورود به سامانه صدور کارت ملی هوشمند

ثبت نام کارت ملی هوشمند از طریق سامانه ثبت احوال

۲- درج اطلاعات تکمیلی در سامانه ثبت نام کارت ملی هوشمند

در این مرحله شماره ملی و سریال شناسنامه که در مرحله قبل وارد کرید را می توانید مشاهده کنید. در ادامه مشخصات فردی خود از قبیل تاریخ تولد به شمسی،  نام مادر، جنسیت، شماره موبایل، دین و سپس تلفن ثابت (محل اقامت یا محل کار) به همراه کد شهر و سپس تاریخ مدنظر برای مراجعه را درج کرده و دکمه جستجو را بزنید.

ثبت نام کارت ملی هوشمند از طریق سامانه ثبت احوال مرحله 2

توجه کنید وارد کردن کد شهر ضروری است چون بر اساس کد شهری که وارد کرده اید، لیست دفاتر تکمیل ثبت نام کارت ملی هوشمند در سطح استان  به ترتیب بر اساس ظرفیت خالی توسط سامانه برای شما نمایش داده می شود. وارد کردن شماره تلفن ثابت اختیاری است اما برای سهولت در جستجو و انتخاب دفتر مورد نظر پیشنهاد میشود آن را وارد کنید. چون کد پیش شماره تلفن ثابت برای کل استان یکسان است و در این صورت تمام دفاتر استان را برای شما فیلتر می کند. اما با وارد کردن شماره ۸ رقمی تلفن ثابت سیستم بر اساس چهار رقم نخست شماره دفاتر سطح شهر را به ترتیب بر اساس نزدیکی به محل اقامت یا کار شما نمایش می دهد. دفتر مورد نظر خود را از لیست دفاتر فیلتر شده انتخاب کنید. پس از انجام مراحل مذکور بر روی دکمه تایید اطلاعات و پرداخت کلیک کنید.

۳- پرداخت هزینه پیش ثبت نام

در این مرحله باید ۲۵ هزار تومن را به عنوان هزینه پیش ثبت نام پرداخت کنید تا نوبت رزرو شده برای شما نهایی شود. پرداخت وجه مربوطه توسط کلیه کارت های عضو شتاب با داشتن  شماره کارت، رمز دوم اینترنتی، CVV2 و تاریخ انقضای کارت امکان پذبر خواهد بود.

۴- پرینت اطلاعات پیش ثبت نام در سامانه صدور کارت ملی هوشمند

مقتاضی ثبت نام کارت هوشمند ملی در مرحله آخر پیش ثبت نام اطلاعات فردی و مکان و زمان حضور در دفتر را پرینت بگیرید تا در صورت نیاز در زمان حضور در دفتر برای تکمیل ثبت نام ارائه دهید. همچنین در نهایت سیستم به شما کد رهگیری به شما میدهد تا برای پیگیری های بعدی شما این کد لازم می شود.

 

مرحله ۲ )- مراجعه به دفتر پیشخوان برای تکمیل ثبت نام کارت ملی هوشمند

در این مرحله با توجه به موعد مقرر شده، به دفتری که در مرحله قبل انتخاب کرده اید مراجعه کنید. قبل از حضور، شناسنامه عکس دار و کدپستی خود را در اختیار داشته باشید و برای عکس برداری و انگشت نگاری آمادگی داشته باشید. توجه کنید برخلاف روند اخذ کارت در گذشته که با ارائه عکس ۴*۳ امکان پذیر بود، در ثبت نام کارت ملی هوشمند حتما باید عکس کارت در زمان تکمیل ثبت نام توسط دفتر پیشخوان گرفته شود.

اقدامات زیر در دفتر پیشخوان انجام خواهد شد

  • ارائه نشانی، کدپستی، تلفن ثابت و همراه به متصدی ثبت نام
  • پرینت برگه تکمیل ثبت نام
  • چک کردن اطلاعات تکمیلی توسط متقاضی
  • عکس از چهره در محل دفتر پیشخوان
  • انگشت نگاری از تمام انگشتان توسط دستگاه

پس از تکمیل ثبت نام، اطلاعات شما برای صدور کارت ملی هوشمند به سازمان ثبت احوال ارسال می شود. سپس پس از آماده شدن کارت شما به دفتر پیشخوانی که در آن ثبت نام انجام دادید فرستاده می شود.

 

مرحله ۳)- مراجعه مجدد به دفتر پیشخوان برای تحویل کارت

پس از صدور کارت ملی هوشمند به شماره ای که در هنگام ثبت نام اعلام کردید پیامک ارسال می شود تا به دفتر پیشخوان مربوطه دوباره مراجعه کنید. البته از طریق ۲ روش زیر نیز می توانید از آماده شدن کارت خود آگاهی حاصل کنید.

پیگیری کارت ملی هوشمند با کدملی و کد رهگیری از طریق سامانه ثبت احوال

با مراجعه به سایت سازمان ثبت احوال در منوی سمت راست قسمت مشاهده وضعیت و یا از طریق لینک مستقیم زیر از آخرین وضعیت کارت خود آگاه شوید. در این صورت شمار ملی، سریال شناسنامه و تاریخ تولد خود را وارد کرده و پس از پاسخ به سوال امنیتی برای پیگیری وضعیت روی ادامه کلیک کنید. همچنین با کد رهگیری نیز می توانید وضعیت خود را پیگیری کنید.

ورود به سامانه پیگیری کارت ملی هوشمند

 

پیگیری کارت ملی هوشمند از طریق کد رهگیری و کد ملی با کد USSD

متقاضیانی که تا مرحله ۲ پیش رفته و ثبت نامشان را با مراجعه به دفتر پیشخوان دولت تکمیل نموده و منتظر دریافت کارت خود هستند، در صورت عدم دسترسی به اینترنت به منظور آگاهی از وضعیت درخواست خود، می توانند بدون مراجعه به دفتر پیشخوان دولت با استفاده از کد USSD موبایل و وارد کردن کد دستوری #۶۰۹۰*۴* اقدام به پیگیری کارت ملی هوشمند کنند. در این صورت متقاضیان مانند سامانه اینترنتی معرفی شده در بالا می توانند با وارد کد USSD ذکر شده و ارسال عدد ۱، هم از طریق کد رهگیری که پس از ثبت نام دریافت کرده اند و هم از طریق وارد کردن شماره ملی، وضعیت درخواست خود را پیگیری کنند.

 

ثبت نام کارت ملی هوشمند از طریق کد دستوری موبایل

در این مقاله به آموزش نحوه ثبت نام، پیگیری و صدور کارت ملی هوشمند پرداختیم و مراحل کار را به ترتیب برای شما ذکر کردیم. اما نکته قابل توجه ای که لازم است در اینجا به آن اشاره شود این است که متقاضیانی که تا تیر ماه ۹۷ ثبت نام خود را انجام دادند بعد از حدود ۱ ماه کارت ملی خود را دریافت کردند. اما آن دسته از افرادی که از تیر ماه ۹۷ به بعد برای صدور کارت اقدام کردند، متاسفانه با وجود گذشت بیش از ۱ سال از درخواستشان، به دلیل تحریم های موجود، هنوز کارت خود را دریافت نکرده اند. کاربران محترم اگر در خصوص این مقاله ابهام و سوالی داشته یا در  نحوه دریافت و یا پیگیری کارت به مشکل برخوردید حتما در بخش دیدگاه ها، آن را منعکس کنید تا پاسخگوی شما باشیم.

درباره mreza_dm2004

این مطالب را نیز ببینید!

ایجاد حساب کاربری برای ساخت جیمیل

آموزش ساخت جیمیل (gmail) با گوشی و کامپیوتر

  گوگل سرویس ها و خدمات مختلفی را به کاربران ارائه می دهد که استفاده …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق برای سایت کاوش وب محفوظ است.